HAKAN ATEŞ

 

Değerli Müzikseverler ;

Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk film müzikleri orkestrası ‘’ SİNEMA SENFONİ’’yi haklı bir gururla tanıtmama izin verin lütfen.

Öncelikle bu fikre nasıl geldiğimi bilmeniz açısından biraz benden bahsetmek istiyorum. Yalçın Ateş’in oğlu olarak zaten genlerime işleyen müzisyenlik, 10 yıllık klasik müzik eğitiminden sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvar Korno bölümü mezunu olarak tescillenmişti artık. Üstüne 30 yıldır devam etmekte olan İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçılığımı da söylemem gerek tabii. Klasik müzik yanında jazz da bir tutkuydu benim için. Ama en çok film müziklerinden etkileniyordum. Müzik filmlerin pusulasıdır bence.İçinde her tür müziğin olabileceği film müzikleri hikayelere yön veriyordu sanki. Bir film başlarken gözlerinizi kapatın ve dinleyin müziği… Anlamaya çalışın filmin türünü; dram, komedi, aksiyon, savaş, gerilim, fantastik mitolojik..
Ne duyuyorsunuz?
Pusula hangi türü gösteriyor şimdi?Ya da müziği çıkarın filmden.Nasıl hissediyorsunuz?Sanki malzemesi eksik, lezzetsiz bir yemek, değil mi? Bunu duyumsadığımda artık film müzikleri ayrı bir film olmuştu benim için. Verilmek istenen duyguyu perçinliyordu müzik.İliklerimize kadar hissetmemizi sağlıyordu. Empati yaratıyordu müzik. Filmin içine sokuyordu. Hikayeyle bir oluyordunuz sanki. Bu duygu yüklü müziklerin bir orkestrayı hak ettiğini düşünüyordum. Filmlerde hissettiğimiz duyguları salt kendi başına müzik olarak sanatseverlerle buluşturabilirdim.
Bunun için Türkiye’nin birçok şehrinden değerli sanatçı arkadaşlarım en güzel kaynaktı benim için. Aranjörlerimiz, orkestra şeflerimiz ve orkestra üyelerimizi bir araya getirmek ayrı bir keyifti. Sinema Senfoni Ailesi artık oluşmuştu ve biz tüm aile üyeleri çok heyecanlıydık.
Değerli sanatçı arkadaşlarımın yarattığı müzik zenginliği; kimi zaman bunu destekleyen film kareleri… Ve tabii kimi zaman da bu konseptin solist olarak bir parçası olan ülkemizin en değerli sanatçılarıyla görsel ve işitsel bir şölende buluşmak üzere diyoruz.

Genel Sanat Yönetmeni

HAKAN ATEŞ

footer-logo© Copyright 2014 - www.sinemasenfoni.com - Tüm Hakları Saklıdır. Bu Site www.emektarbilisim.com tarafından yapılmıştır.